Co zrobić z winem które nam nie wyszło?

Co zrobić z kiepskim winem?

W życiu każdego domowego winiarza zdarzają się takie sytuacje, że choć cała winifikacja została przeprowadzona wzorowo, efekt jest daleki od ideału. Wino, które źle smakuje, można jednak jeszcze często odratować – dowiedz się jak.

Uwaga wstępna

Wino może być złe albo może źle smakować. Jeśli jest złe, czyli zachorowało albo zawiera wady, nie ma rady – trzeba je wylać. Często zdarza się jednak, że wino jest zdrowe i piękne, ale niestety nie jest smaczne. Właśnie w takiej sytuacji można skorzystać z jednego ze sposobów na poprawę jego smaku.

Grzaniec

Najsmaczniejszy grzaniec wychodzi z doskonałego wina, ale ponieważ do podgrzewania dodaje się przypraw, które aromatyzują, mogą one wygładzić smak i sprawić, że wady wina nie będą wyczuwalne.

Zupełnie na marginesie: grzaniec powstaje w zasadzie z wina czerwonego, ale można też wszystkie przyprawy oraz plaster pomarańczy dodać do białego wina i wtedy jest ono smaczniejsze także na zimo. I choć nazwa „grzaniec” automatycznie przestaje tu pasować, trunek nadal może być niezły.

Wermut

Wermut, czyli wino aromatyzowane ziołami, to remedium na wady win białych. Oczywiście samo przygotowanie ziołowej esencji wymaga kunsztu, serca i dwóch tygodni, ale efekt jest czasem niezły – wszystko zależy od tego, jakie składniki zostaną użyte do zaprawienia wina. Najczęściej wybierane to piołun, arcydzięgiel, anyż (lub koper włoski), cynamon oraz skórka cytrynowa, pomarańczowa albo z cedru sycylijskiego.

Ziołową esencję robi się z górą 200 ml spirytusu. Nie trzeba oczywiście zużyć całości – wszystko zależy od indywidualnych preferencji i wielkości wad, jakie starasz się w ten sposób ukryć.

Można też zakupić esencje do alkoholu aromaty do win. Taka esencja w jakimś stopniu powinna poprawić smak słabego wina.

Ocet

Z octem winnym problem jest taki, że wychodzi zwykle wtedy, kiedy nie powinien. Jeśli jednak wino jest naprawdę kiepskie i raczej nie da się poprawić jego smaku, można spróbować zrobić ocet – przyda się zawsze. Warunek jest jeden – wino nie może być siarkowane. Technicznie rzecz biorąc, wszystko jest zatem dosyć proste: baniak trzeba jedynie zakryć gazą i czekać. Czy się doczekasz? Trudno orzec, ale i tak nie masz niczego do stracenia.

Nalewka na winie

Choć nalewki przygotowuje się na spirytusie albo wódce, niesmaczne wino także można wykorzystać. Wino można potraktować jako bazę takiej nalewki, natomiast owoce zalewać spirytusem. Co do smaku produktu – no cóż, smak nalewki oczywiście zależy od smaku składników, więc im gorszego wina użyjesz, tym gorszy będzie efekt, ale ten sposób czasem bardzo pomaga.

Alternatywnie możesz po prostu zrobić z wina sangrię, czyli podać wino z owocami – jeśli wada wina nie jest duża, to ten sposób powinien spowodować jej wygładzenie. Wino też można przedestylować na winiak.

Podstawa podstaw

Oczywiście pierwszym krokiem do ocalenia wina zwykle jest filtracja – czasem taki zabieg pomaga, ponieważ usuwa zanieczyszczenia. Wino rzecz jasna najczęściej klaruje się samo, ale klarowanie i filtracja są podstawowymi zabiegami, dzięki którym można w znacznym stopniu poprawić smak wina, o ile nie wyszło całkowicie niesmaczne.

Wylewanie wina to marnotrawstwo. Zawsze warto spróbować ocalić przynajmniej część trunku – wszak w jego przygotowanie wkłada się sporo czasu i wysiłku, a także jest to pewna inwestycja finansowa – może i nieduża w porównaniu z zakupem wina w sklepie, ale jednak.

Pamiętaj, że poprawianie wina ma sens tylko wtedy, kiedy wino w ogóle rokuje na poprawę. Nie da się nic na to poradzić – czasem smak jest tak kiepski, że mimo szczerych chęci, niewiele da się zrobić. Wtedy trzeba będzie się pożegnać z efektami długiej pracy. Producenci win sklepowych także czasem borykają się z takimi problemami, choć oczywiście produkcja przemysłowa to zupełnie inna bajka.

Znaleziono w Google poprzez:

  • kawasne wino jak uratowac
  • co zrobić gdy z wina zrobił się ocet
  • wino czuc octe
  • wino domowe problemy
  • dlaczego wino ma posmak mysxy
  • co zrobic z nieudanym winem
  • co zrobic z winem kiedy czuc ocet
  • jak uratować wino z ryżu któte czuć octem
  • co zrobic z korkami po winie
  • jak uratować wino ocet
Tagi: , Dodaj komentarz

Dodaj komentarz