Czerwone wino bezalkoholowe

Wpływ czerwonego wina bezalkoholowego na serce

Badacze z Amerykańskiego Stowarzyszenia Serca (Źródło: American Heart Association) przeprowadzili badanie na grupie mężczyzn z wysokim ryzykiem chorób sercowych, którym codziennie, przez okres 4 tygodni podawali 3 różne napoje: czerwone wino, czerwone wino bezalkoholowe i gin. Badacze byli zdziwieni gdy okazało się, że w grupie mężczyzn którym podawano czerwone wino bezalkoholowe, zaobserwowano podwyższenie się poziomu tlenku azotu, który w konsekwencji obniżał skurczowe i rozkurczowe ciśnienie krwi.

W badaniu wzięło udział 67 mężczyzn, z kłopotami sercowymi, którzy w okresie badani stosowali tą samą dietę. Jedyną różnicą był rodzaj zastosowanej codziennej dawki alkoholu:

  • w grupie pijącej regularnie czerwone wino zaobserwowano niewielkie obniżenie ciśnienia tętniczego;
  • w grupie pijącej gin nie zaobserwowano żadnych zmian;
  • w grupie pijącej czerwone wino bezalkoholowe, zmiany były największe, ciśnienie skurczowe krwi zmniejszyło się o około 6mmHg a rozkurczowe o 2mmHg;

Zmniejszenie ciśnienia skurczowego o około 6mmHg i rozkurczowego o około 2mmHg zmniejsza ryzyko chorób serca o 14% a udaru mózgu aż o 20%.

Degustacja wina_3

Wino czerwone jak i czerwone wino bezalkoholowe mają równe ilości zbawiennych polifenoli. Naukowcy jednak doszli do wniosku, że alkohol zawarty w winie osłabia jego zdolność do obniżania ciśnienia krwi. Natomiast polifenole również obecne w winie bezalkoholowym, mają większość zdolność do wpływania na nasz organizm.

Źródło: American Heart Association, 22.01.2013r.

Znaleziono w Google poprzez:

  • jak zrobić wino bezalkoholowe?
Tagi: , , Dodaj komentarz

Dodaj komentarz