Dolina Loary

Dolina Loary

W zasadzie cała Francja została podzielona na rejony winiarskie. Nawet obszar doliny Loary, choć, prawdę mówiąc, klimat nieszczególnie sprzyja tu uprawie winorośli, stał się potęgą winiarską – tylko w Bordeaux i Dolinie Rodanu wytwarza się więcej wina.

Klimat, który winu nie sprzyja

Dolina Loary jest dość chłodnym regionem, w którym wyraźnie zaznaczają się wpływy klimatu oceanicznego. Wszystko to razem stwarza całkiem realne ryzyko przymrozków: winorośl z Doliny Loary często wydaje owoce, które nie zdążą dojrzeć i charakteryzują się kwaśnym smakiem.

Wina z Doliny Loary nie są żadną nowością: winorośl uprawia się tutaj od prawie dwóch tysięcy lat i do tej pory klimat nie był w stanie zabić ducha tutejszych winiarzy, którzy nawet przy niesprzyjających warunkach potrafią zrobić dobre wino.

Jeśli nie klimat, to co?

Klimat trzeba na siłę zamieniać w atut Doliny Loary, tłumacząc nim niezwykły smak tutejszych win. Dolina Loary ma jednak inne cechy, które spowodowały, że wprost niemożliwością było, żeby nie rozpocząć tutaj uprawy winorośli. Przede wszystkim blisko stąd do Paryża, gdzie każdą ilość wina zawsze można było sprzedać. Co więcej, swego czasu Paryż był dla win z Doliny Loary jedynie punktem na trasie transportu do Anglii, gdzie żadne inne wina nie cieszyły się takim uznaniem.

Podregiony winiarskie Doliny Loary

Dolina Loary to w sumie około 75 tysięcy hektarów upraw winorośli. Na tym terenie założonych zostało 87 apelacji, z których każda dostarcza win innych, niepowtarzalnych, choć czasem różniących się jedynie subtelnie od pozostałych. To właśnie takie subtelności i cała różnorodność składają się na wspaniałość tego regionu. Można jednak zawsze pokusić się o pewne uporządkowanie apelacji w podregiony wytwarzające wina o podobnej nucie. Tak też zrobiono.

Pays Nantais to region-ojczyzna wina o nazwie muscadet. Nazwa ta nie ma nic wspólnego z nazwą szczepu, ponieważ – wbrew obiegowej opinii – takowy nie istnieje. Źródłosłów nazwy to francuskie określenie „wino o piżmowym smaku”. Muscadet jest winem białym, wytrawnym, poddawanym procesowi sur lie, czyli leżakowania na osadzie drożdżowym przez okres 4 do 5 miesięcy.

Anjou-Saumur, choć jest regionem położonym tuż obok Pays Nantais, to dostarcza już zupełnie innych win. Choć głównie też są to wina białe, produkuje się tutaj gatunki słodsze (oczywiście wytrawne też, ale już nie w przewadze) oraz wina różowe. Co warto zauważyć, właśnie tutaj, jeśli nie liczyć Szampanii, powstaje najwięcej win musujących. Te, które wyprodukowano w Anjou-Saumur, noszą nazwę Crémant de Loire. Dominującą odmianą winorośli, ulubionym szczepem winiarzy z Anjou-Saumur, jest chenin blanc.

Turenia położona jest na wschód od Anjou-Saumur i uchodzi za miejsce produkcji najlepszych spośród win czerwonych na terenie całej Doliny Loary. Choć uprawia się tu tę samą odmianę, co w Anjou-Saumur, czyli chenin blanc, to głównie wykorzystuje się inny szczep, cabernet franc. Większość win z Turenii to wina wytrawne i półsłodkie, choć słodkich także produkuje się całkiem sporo.

Środkowa część Doliny Loary to region bardzo zróżnicowany pod względem gatunków produkowanych win. Dominującym surowcem są winogrona szczepu sauvignon blanc, ale poszczególne apelacje i winnice produkują także wina z innych szczepów, jednak nie osiągając aż tak wielkich sukcesów. Tutaj już ilość win białych nie przeważa tak wyraźnie nad winami czerwonymi i różowymi.

Dolina Loary w trzech zdaniach

Wina z doliny Loary poza Francją nie są zazwyczaj dostępne. Mają charakterystyczny smak i na pewno nie kupisz ich w żadnym supermarkecie. To wina zdecydowanie dla smakoszy, niemniej jednak warto ich spróbować – tak dalece różnią się od jakichkolwiek innych win produkowanych we Francji, że wręcz grzechem byłoby odmówić.

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz