Kieliszki do wina

Kieliszki do wina – wybór jest trudniejszy od produkcji trunku

Kieliszki do wina

Kieliszki do wina

Podawanie wina to sztuka niewiele prostsza niż sama produkcja trunku, a wszystko zaczyna się od dość jeszcze prostego zagadnienia wyboru kieliszka. Standardem są cztery podstawowe kształty przyporządkowane konkretnym winom, ale ponieważ w sklepach naprawdę różnie bywa z podpisywaniem właściwego typu, a nawet zachowaniem zalecanego kształtu szkła, warto wyjaśnić, jak by to wyglądało w idealnym świecie.

  • Wina czerwone

Wina czerwone podaje się w temperaturze nieco niższej niż pokojowa lub pokojowej. W takich warunkach aromat jest dość stabilny, tym bardziej że czerwone wina charakteryzują się wyrazistym bukietem. Cechą, która pozwala niekiedy rozsądzić o ich jakości jest barwa, a więc szkło musi umożliwiać wejrzenie w głąb trunku. Robi się przez delikatne zakręcenie kieliszkiem i obserwację barwy pozostającej na ściankach. Z tego powodu kieliszki do czerwonego wina są dość duże, natomiast napełnia się je tylko do poziomu umożliwiającego swobodne podziwianie zawartości.

Typowy kształt kieliszka to wina czerwonego do dość duży, otwarty szeroko, ale nierozszerzający się ku górze kształt. Ważnym elementem jest stosunkowo długa nóżka – czerwonego wina nie powinno się ogrzewać, a ten element kieliszka skutecznie osłania cenną zawartość przed ciepłem dłoni.

  • Wina białe

Wina białe są zdecydowanie delikatniejsze od czerwonych, a ich aromat subtelniejszy. Oznacza to, że kieliszek musi pomóc w jego skoncentrowaniu. W tym wypadku na dodatek ważniejszy jest właśnie bukiet, a nie barwa. Kształt kieliszka musi więc zapewniać jednocześnie dość dużą powierzchnię uwalniania nut zapachowych i pomagać w ich koncentracji.

Kieliszki do białego wina wyraźnie zwężają się w górnej części – właśnie dlatego aromat trunku wydaje się mocniejszy, a smak dojrzalszy. Cienkie szkło jest gwarancją ciekawych refleksów w toni wina, natomiast długa nóżka chroni wino przed ogrzaniem, co jest tym ważniejsze, że wina białe podaje się schłodzone niekiedy nawet poniżej 10 stopni.

  • Wina musujące

Wino musująceParadoksalnie właśnie z winami musującymi jest najwięcej problemów, jeżeli chodzi o wybór kieliszka. Jeszcze do niedawna nikt nie miał wątpliwości, że szampan powinien być podany w wysokim i wąskim kieliszku na dość długiej nóżce. Taka konstrukcja szkła sprzyja bowiem zachowaniu na dłużej delikatnych bąbelków i sprawia, że trunek wydaje się jeszcze delikatniejszy przy jednoczesnym wzmocnieniu aromatu. Od jakiegoś czasu jednak coraz częściej wina musujące podaje się w kieliszkach o bardzo szerokich i niskich czarkach. Nie jest to może faux-pas, ale na pewno nie zostanie potraktowane jako szczyt możliwości. Moda na tego rodzaju kieliszki nie wzięła się jednak znikąd. Właśnie w takim szkle podaje się koktajle na bazie win musujących i wówczas jest to jak najbardziej odpowiednie naczynie. Wprawdzie trzeba poświęcić bąbelki, ale za to barman uzyskuje niesamowitą przestrzeń wewnątrz kieliszka do aranżacji koktajlu, co jest tym ważniejsze, że według niektórych znawców, wygląd jest w tym wypadku ważniejszy od smaku. Warto jednak pamiętać, że nawet do koktajlu odpowiednia jest raczej czarka, a nie – jak można czasem zauważyć na niezbyt dobrze przygotowanych imprezach, kieliszek koktajlowy.

Podsumowanie

Podawanie wina jest sztuką trudną: temperatura, wilgotność, warunki przechowywania, sposób rozlewania, a nawet wybór kieliszków mogą nastręczać pewnych trudności. Nie każdy będzie zdawał sobie sprawę z pomyłki, jeśli otrzyma białe wino w kieliszku do czerwonego, nie każdy też poczuje różnicę, ale jeśli to Ty jesteś gospodarzem, musisz zadbać o postawienie prawidłowych kieliszków przed swoimi gośćmi.

Tagi: , Dodaj komentarz

Dodaj komentarz