Kraina winem płynąca – Lombardia

Lombardia

Stolicą tego rejonu winiarskiego jest Mediolan, znany raczej z luksusowych pokazów mody, znany także rekinom finansjery, ale raczej rzadko kojarzony z winiarstwem. Tymczasem produkuje się tutaj aż milion Degustacja wina_1hektolitrów wina każdego roku, czyli tylko trzy razy mniej niż w trzecim pod względem wielkości francuskim rejonie winiarskim – Dolinie Loary.

16 DOC, 2 DOCG

Wśród 18 apelacji lombardzkich, dwie uzyskały najwyższą przewidzianą prawem włoskim rangę DOCG. Sama ranga jednak nie jest tu jedynym wyznacznikiem jakości i smaku produkowanych tutaj win. To popularność lombardzkich win przesądza o ich rzeczywistej randze. Warto wszak dodać, że właśnie tutaj jest produkowany najlepszy „szampan” poza Francją – chodzi o pordukowane metodą tradycyjną wino musujące franciaforta.

Najważniejsze DOC Lombardii

DOCG Franciaforta – rejon ten otrzymał swoją wysoką rangę nie tyle ze względu na jakość win, ile za wysiłek włożony w trud udoskonalania smaku. Fakt faktem, że efekt jest więcej niż zadowalający. Żadna inna z włoskich apelacji nie zajmuje się produkcją tylko i wyłącznie win musujących, jak to jest w przypadku Franciaforta. Nie dziwi więc fakt, że to głównie tutaj wytwarza się wino-ikonę Lombardii o tej samej nazwie – jedyne wino na świecie, które może iść w konkury z oryginalnym szampanem. Używa się tutaj praktycznie tylko trzech szczepów winorośli: chardonnay, pinot noir oraz pinot bianco, przy czym wina nierocznikowe muszą leżakować na drożdżach przez półtora roku, a rocznikowe o rok dłużej – to gwarantuje uzyskanie niepowtarzalnego, głębokiego smaku w przypadku każdej butelki.

DOC Terre di Franciacorta w przeciwieństwie do poprzedniej apelacji, ta przeznaczona jest tylko i wyłącznie dla win niemusujących, które wytwarza się przede wszystkim z tych samych odmian winorośli, które dozwolone są w DOCG Franciaforta, ale także z kilku innych: cabernet sauvignon, cabernet franc oraz merlota.

DOCG Sforzati di Valtellina to apelacja dla bardzo nietypowych win. Jak sama nazwa wskazuje, surowcem do produkcji alkoholu są tutaj podsuszane winogrona. Tutejsi winiarze szczególnie upodobali sobie odmianę nebbiolo, którą nazywają również chiavennasca. Wina starzone są i klarowane po 20 miesiącach od daty zbioru, a leżakują w dębowych beczkach przez nie krócej niż rok, a efekt jest taki, że trunek zyskuje przepiękny, rubinowy kolor, a w bukiecie wyraźnie wyczuwalne są czerwone owoce.

DOCG Valtellina Superiore to apelacja wykorzystująca szczep nebbiolo, ale z tą różnicą, że do produkcji wina używa się owoców świeżych, a nie podsuszanych. Również tutaj dojrzewanie odbywa się w beczkach z dębu i nie może trwać krócej niż 12 miesięcy, ale efekt jest nieco inny, niż w przypadku win z poprzedniej apelacji – tutejsze wina są idealnie klarowne, nuta owocowa jest wyraźna, ale ma zupełnie inne natężenie niż w przypadku win z DOCG Sforzati di Valentina.

Spróbuj, a nie pożałujesz

Wina lombardzkie to klasa sama dla siebie. Nie trzeba zresztą innego komentarza ponad ten, że nie ma na świecie innych win, które nie tylko popularnością, ale również smakiem mogą konkurować z oryginalnymi szampanami. Lombardia to miejsce, gdzie polega się praktycznie wyłącznie na tradycyjnej metodzie wytwarzania win musujących, a także jeśli chodzi o niemusujące, to stawia się na metody znane i cenione od stuleci, jednak często zmodyfikowane i ulepszone przez lombardzkich winiarzy po to, aby zmaksymalizować przyjemność czerpaną z picia win wytwarzanych z tutejszych odmian winorośli. Ponieważ i klimat i temperament Włochów sprzyjają praktykom winiarskim, poznanie smaku win z Lombardii jest prawdziwą przyjemnością.

Tagi: , Dodaj komentarz

Dodaj komentarz