Matka drożdżowa – instrukcja uniwersalna

Matka drożdżowa – instrukcja uniwersalna

Do każdych drożdży w postaci suszu lub płynnej producent dołącza instrukcję przygotowania matki drożdżowej. Wiele osób jednak albo tej instrukcji nie czyta, albo interpretuje ją dość dowolnie. Może więc warto w tym

Drożdże aktywne francuskie

Francuskie drożdże aktywne.

miejscu opublikować instrukcję uniwersalną – dla większości drożdży wystarczającą, a jeśli nawet nie idealną, to na pewno dość dobrą, żeby matkę przygotować.

Na początek

Przygotowanie matki drożdżowej trochę trwa – 2 do 3 dni, dlatego robi się to przed pozyskaniem soku z owoców. Żeby przygotować matkę potrzebny będzie odpowiedni pojemnik. Przydaje się butelka z szeroką szyjką albo słoik o pojemności powyżej pół litra. Co bardzo ważne – przygotowanie matki drożdżowej to moment newralgiczny, jeśli chodzi o zasady higieny. Wszystko tu musi być idealnie czyste, a najlepiej sterylne. Wszystkie naczynia i akcesoria umyj i zdezynfekuj, ponieważ nawet bardzo mała domieszka drobnoustrojów może spowodować, że drożdże nie zaczną pracować, czyli matka, mówiąc żargonem winiarskim, nie ruszy.

Sok

Drożdże będą rozwijały się między innymi w soku owocowym. Najlepiej by było, gdybyś wycisnął go z tych samych owoców, z których będziesz robił wino. Opcjonalnie możesz też kupić sok w sklepie, ale po pierwsze: sok, a nie nektar czy napój, po drugie: sok naturalny, a nie z koncentratu, po trzecie wreszcie: bez chemicznych konserwantów i innych polepszaczy, które mogłyby zaszkodzić drożdżom. Dodam jeszcze tylko dla porządku, że sok powinien być tego samego smaku, co wino, a jeśli takiego nie ma w sklepach, to możesz użyć jabłkowego. Soku powinno być 250 mililitrów, a następnie należy go rozcieńczyć dwukrotnie (to jest przez dodanie 250 ml) przegotowaną, ostudzoną wodą. Tę miksturę wlej do słoika lub butelki i dodaj łyżkę cukru. Wymieszaj. Na tym etapie warto dodać też szczyptę pożywki dla drożdży. Alternatywnie niektóre przepisy sugerują użycie łyżki miodu zamiast cukru i wtedy można sobie odpuścić pożywkę, ale to tylko opcjonalna zasada.

Dodawanie drożdży

Zbiorniki fermentacyjne

Zbiorniki fermentacyjne

Drożdże należy dodawać stopniowo, pozwalając im spokojnie dyfundować w roztworze. Nie wolno zakręcać słoika ani butelki. Najlepiej przykryć naczynie złożoną kilkukrotnie gazą lub tetrową pieluchą w celu ochrony przed owadami i kurzem. Drożdże rozmnażają się w warunkach stresowych, a dla nich oznacza to dostępność tlenu i podwyższoną temperaturę rzędu 25-28 stopni. Nie należy jednak z tym stresem przeszkadzać i nie wolno matki drożdżowej przygotowywać w miejscu bezpośredniego oddziaływania promieni słonecznych, nie wolno „drażnić” drożdży mieszaniem albo zaglądaniem do butelki od dna.

Czekanie

Cóż można napisać o trzydniowym oczekiwaniu? Okazuje się, że niemało, ale skrócę opowieść. Sok z większości owoców jest klarowny, a po zmieszaniu z wodą jest to jeszcze lepiej widoczne. Kiedy pojawia się zmętnienie, możesz mieć pewność, że drożdże zaczęły się rozmnażać. To zmętnienie to właśnie efekt powstawania zawiesiny komórek drożdżowych w pojemniku. Kiedy dodatkowo poczujesz mocny, charakterystyczny zapach drożdży, będzie to oznaczało, że drożdże są już gotowe do zadania do wina.

Uwaga końcowa

Może się zdarzyć, że drożdże nie chcą pracować. Najczęściej jest to wina zaniedbania zasad higieny, ale może się zdarzyć, że drożdże obumarły na skutek złego przechowywania w sklepie. Najlepsze, co można zrobić, jeśli masz pewność, że utrzymałeś właściwy reżim sanitarny, to kupić drożdże u innego dystrybutora. Wraz z popularyzacją winiarstwa drożdże można kupić wszędzie, łącznie z supermarketami. To właśnie tych nabytków dotyczy większość skarg na nieruszającą matkę, więc wniosek wyciągnij sobie sam.

Znaleziono w Google poprzez:

  • matka drozdzowa
  • matka drozdzowa do głogu
  • drożdże winiarskie instrukcja
  • ile mozestac matka do wina
Tagi: , Dodaj komentarz

Dodaj komentarz