Paradoks francuski?

Paradoks francuski jest to nazwa zjawiska jakie zostało zaobserwowane wśród francuzów i mieszkańców Morza Śródziemnego, polegającego na niskiej zapadalności ludności na choroby układu krążenia, mimo dużego spożycia tłuszczów zwierzęcych i cholesterolu – składników o silnych właściwościach pro miażdżycowych.  Zjawisko to zostało przypisane związkowi o nazwie resweratrol. Resweratrol jest niezwykłą substancją należącą do związków zwanych przeciwutleniaczami. Zostało udowodnione że resweratrol: hamuje powstawanie wolnych rodników, hamuje rozwój komórek nowotworowych, opóźnia procesy starzenia, działa przeciwzapalnie, bakteriobójczo, przeciwwirusowo. Bum resweratrolowy nastąpił wkrótce po tym, jak w trakcie prac badawczych ustalono, że związek ten silnie (13-krotnie) aktywuje tzw. „enzymy młodości” – sirtuiny – przedłużające o kilkadziesiąt, nawet o 70% czas życia organizmów doświadczalnych i zwierząt laboratoryjnych, w tym blisko spokrewnionych z ludźmi ssaków naczelnych.

Najwięcej resweratrolu zawierają winogrona, głównie ich skórka. Dlatego też, wina czerwone, otrzymywane w drodze fermentacji soku wraz ze skórkami owoców, zawierają więcej resweratrolu, niż wina białe, gdyż podczas produkcji win białych jak i różowych, skórki owoców są wcześniej usuwane. Wysokie spożycie wina z wyjątkowymi właściwościami resweratrolu zawartego w winie, miało wpływ na opracowanie paradoksu francuskiego.

Przygotowując wina domowe z winogron, również pamiętajmy o tym, aby fermentować je w miazdze. Wtedy więcej resweratrolu znajdzie się w naszych butelkach.

Znaleziono w Google poprzez:

  • barn7lf
Tagi: , , Dodaj komentarz

Dodaj komentarz