Płatki dębowe

Płatki dębowe do win i innych alkoholi

Po pierwszym obciągu wina, dla wzbogacenia jego smaku i bukietu można dodać płatki dębowe. Jakościowe płatki dębowe wykorzystywane w winiarstwie produkowane są z najlepszych odmian dębów francuskich i amerykańskich wykorzystywanych w bednarstwie. Przed procesem produkcji, drzewo jest naturalnie sezonowane na otwartej przestrzeni przez minimum 18 miesięcy. Płatki dębowe dodajemy do wina w ilości 2 – 4g na 1l wina  w procesie fermentacji lub do gotowego wina, na okres 3-6 tygodni w celu jego „postarzenia”.

W sprzedaży dostępnych jest wiele rodzajów płatków dębowych, dostępne są płatki dębu francuskiego i amerykańskiego:  naturalne, lekko opiekane, średnio opiekane i mocno opiekane. Sposób ich przygotowania odwzorowuje nam rodzaje beczek używanych do przechowywania / leżakowania win, jak również innych alkoholi:

 • Płatki mocno opiekane podnoszą ogólny charakter, bukiet i aromat win, wzmagają kolor. Doskonale nadają się do uzyskania efektu „starego” / dojrzałego wina. Przydają się do tworzenia własnych koniaków, whisky i wódek gatunkowych.
 • Płatki średnio opiekane w mniejszym stopniu dodają tanin do wina od płatków lekko opiekanych. Podnoszą ogólną intensywność win, podkreślają moc wina, owocowość i słodycz, oraz aromaty drzewne i ziemiste.
 • Płatki lekko opiekane w mniejszym stopniu dodają tanin do wina, natomiast mocniej podkreślają jego moc, świeżość i owocowość. Stabilizują kolor win czerwonych i podkreślają aromaty owoców użytych do produkcji wina.
 • Płatki naturalne w największym stopniu dodają tanin do wina oraz stabilizują kolor czerwonych win. Nadają delikatny charakter owocowy, oraz subtelny aromat drzewa i migdałów. Płatki naturalne delikatnie zwiększają w smaku wyczuwalną moc wina.

Biały dąb amerykański w porównaniu z dębem francuskim, posiada mniej tanin, nadaje winu więcej  aromatów kokosowych i waniliowych. „Wykończenie”, odczucie dla podniebienia będzie wyraźniej słodsze.

 

Dostępne są również płatki drzew owocowych:

 • Płatki drzewa wiśniowego (Prunus avium) Średnio Opiekane doskonały dodatek w komponowaniu bukietu win jak i innych alkoholi. Płatki wisniowe zalecane są do win czerwonych i różowych. W odniesieniu do płatków dębowych, dodają mniej tanin do wina, natomiast wzmagają świeżość i owocowość win. Dawkowanie 2-5g/l na okres 1 miesiąca. Aby otrzymać ciekawsze rezultaty, możemy mieszać różne rodzaje płatków do jednego nastawu.
 • Płatki drzewa akacjowego (Robinia pseudoacacia) Średnio Opiekane – doskonały dodatek w komponowaniu bukietu win jak i innych alkoholi. Płatki akacjowe zalecane są do win białych. W odniesieniu do płatków dębowych, dodają mniej tanin do wina, natomiast wzmagają świeżość i owocowość win. Dawkowanie 2-5g/l na okres 1 miesiąca. Aby otrzymać ciekawsze rezultaty, możemy mieszać różne rodzaje płatków do jednego nastawu.
 • Płatki drzewa kasztanowego (Castanea sativa) Średnio Opiekane – doskonały dodatek w komponowaniu bukietu win jak i innych alkoholi. Płatki drzewa kasztanowego zalecane są do win czerwonych i różowych. W odniesieniu do płatków dębowych, dodają winu dużo więcej cierpkich tanin oraz pikantnych aromatów. Dawkowanie 0,5-3g/l na okres 1 miesiąca. Aby otrzymać ciekawsze rezultaty, możemy mieszać różne rodzaje płatków do jednego nastawu.

W sprzedaży są również kostki dębowe (o wymiarach 3x3x1 oraz mniejsze 1x1x1), które najlepiej nadają się do starzenia alkoholi. Dodajemy je w ilości 0,5 do 3g na 1l wina, na okres minimum 3miesięcy.

W komponowaniu alkoholi, najlepsze rezultaty możemy uzyskać poprzez odpowiednie dobieranie do jednego trunku, różnych rodzajów płatków dębowych. Komponując mocne alkohole np.: koniak, whisky, najlepiej jest dodawać płatki dębowe do alkoholu 60%, przy tej mocy alkoholu jest najlepsze ekstrahowanie, czyli przechodzenie smaków i aromatów do alkoholu. Przy tworzeniu mocnych alkoholi możemy dodawać także płatki dębowe które wcześniej leżakowały w winie. Dodadzą one subtelną owocową nutę.

Znaleziono w Google poprzez:

 • jak zrobic chipsy
 • płatki dębowe do wina
 • płatki dębowe kiedy dodać do wina
 • Kiedy dodać do wina chipsy dębowe
Tagi: 2 komentarze

2 odpowiedzi do Płatki dębowe

 1. Marta pisze:

  Przed chwilą napisałam wpis o cydrach,
  a zastanawiam się, czy można wykożystać jakoś płatki dębowe przy produkcji cydru?

  • WinoHOBBY pisze:

   Witam,
   jeżeli chodzi o użycie płatków dębowych do wyrobu cydru, do takiego cydru jak Pani kupiła:
   Sklep winiarski cydr Magnum
   to sprawa nie jest prosta. Ten cydr fermentuje dość szybko 5-7 dni i jeżeli ktoś by bardzo chciał zastosować do niego płatki dębowe, to możliwości sa tylko dwie (tylko dwie ktore zadziałaja dobrze):
   1. Zastosowanie miału dębowego
   Sklep winiarski miał dębowy FR
   już na samym początku nastawiania cydru. Czas 5-7 dni jest wystarczający aby miał dębowy oddał swoje aromaty w tak krótkim czasie. Dla płatków dębowych jest to czas zbyt krotki.
   2. Zastosowanie kostek dębowych małych bezpośrednio do butelek ze zlanym cydrem
   Sklep winiarski kostki dębowe małeFR
   Taką kostkę 1x1x1cm mozna dodać bezpośrednio do butelki, zalać zydrem i odstawić do leżakowania i do nagazowania sie wina. Czas kontaktu z taką kostką powinien byc około 1-2 miesiąca.

Dodaj komentarz