Przygotowanie nastawu

Jak przygotować nastaw na wino domowe

Przygotowanie wina domowegoOwoce na domowe wino wybieramy zawsze zdrowe i dojrzałe, dokładnie je myjemy, suszymy i obieramy z łodyg i szypułek, czyli usuwamy wszystkie części niejadalne (jabłka wydrążamy, natomiast wiśnie, czereśnie, śliwki drylujemy itd.). Następnie owoce miażdżymy. Nie zalecamy  używać sprzętów takich jak mikser, blender, sokowirówka, ponieważ mielą one również pestki w owocach drobnopestkowych np.: w truskawkach. Wówczas przygotowane w ten sposób wino domowe wolniej się klaruje a w smaku wyczuwalna jest goryczka. Nie zalecamy też stosowania w tej fazie pirosiarczanu potasu do wyeliminowania dzikich drożdży i bakterii. Ma to znaczenie przy bardzo dużych nastawach i niepewnych owocach. W naszym domowym winiarstwie zalecamy mycie owoców i wszystkich sprzętów używanych przy nastawie. Wpływ dzikich drożdży na nasze wino nie ma szczególnego znaczenia, natomiast w sposób naturalny rozpoczyna proces fermentacji i dostarcza większą zawartość pożądanej gliceryny w winie.

Jeżeli jednak chcemy wyeliminować dzikie drożdże, to możemy zastosować odpowiednie drożdże winiarskie szlachetne z tzw właściwością – Killer Factor. Wyeliminują one dzikie drożdże z nastawu, a następnie rozpoczną właściwą fermentację. Dodanie szlachetnych drożdży ukierunkuje ostatecznie proces fermentacji naszego wina.

Należy również wybrać sposób fermentacji tzn. musimy zdecydować czy będziemy fermentować w miazdze czy sok wyciśnięty z owoców. Oba sposoby są stosowane, natomiast z własnego doświadczenia bardziej zalecamy fermentację w miazdze, ponieważ w skórkach owoców znajdują się witaminy, mikroelementy, barwniki i taniny – zwiększające walory wina. Zmiażdżone owoce przekładamy do balonu lub do pojemnika fermentacyjnego i zalewamy przygotowanym syropem cukrowym.

Przygotowanie syropu cukrowego

Syrop cukrowy – otrzymujemy poprzez rozpuszczenie cukru w wodzie (np.: 1kg cukru w 1l wody), w tym celu wlewamy wodę do garnka i podgrzewamy. Dodajemy cukier i mieszamy czystą łyżką aż do całkowitego rozpuszczenia się. Następnie syrop doprowadzamy do wrzenia i gotujemy parę minut zbierając z jego powierzchni pianę np.: łyżką szumówką. Ilość zbierającej się piany, zależy od jakości użytego cukru (czym lepszej jakości cukier – tym mniej piany). Po ostygnięciu otrzymujemy syrop cukrowy.

Jeżeli wybieramy fermentację soku, to rozdrobnione owoce, zalewamy niewielką ilością gorącej wody z cukrem. Po wystudzeniu dodajemy do tego nastawu naturalny enzym PEKTOPOL w dawce 1-2ml na 10kg owoców (ułatwia on uwalnianie soku z owoców). Następnie całość pozostawiamy pod przykryciem na kilkanaście godzin. Następnie wyciskamy dokładnie sok, po czym wyciśnięte owoce zalewamy ponownie niewielką ilością wody, pozostawiamy na kilka godzin i ponownie wyciskamy z nich sok. Otrzymane soki zlewamy do balonu lub pojemnika fermentacyjnego. Owoce wyciskamy w prasach lub ręcznie – przez gazę, tetrę, lub w bardzo poręcznych i trwałych workach nylonowych.

Ilość wody i cukru dodana w tej fazie musi być uwzględniona w ogólnej ilości syropu jaką zaplanowaliśmy dodać.

Znaleziono w Google poprzez:

 • syrop cukrowy do wina
 • syrop cukrowy
 • nastaw wina
 • syrop cukrowy wino
 • nastaw proporcje wina
 • wino przygotowanie prporcje
 • wino nastaw
Tagi: , 3 komentarze

3 odpowiedzi do Przygotowanie nastawu

 1. kargas pisze:

  miazgę trzeba najpierw nasypać cukrem i odstawić na kilka dni. Tak samo trzeba przygotować matkę drożdżową. wlać do butelki trochę wody (tak z pół butelki), wsypać małą łyżeczkę cukru, szczyptę pożywki, wrzucić drożdże i odstawić w ciepłe miejsce na kilka dni żeby drożdże zaczęły pracować. Potem to wszystko wlać razem do balonu, zalać przegotowaną ostudzoną wodą, zatkać korkiem z rurką fermentacyjną i odstawić w ciepłe miejsce i czekać.(Tak od 1,5 do 2 miesięcy)

  • ares pisze:

   kargas:
   Miazgi nie zasypuje się cukrem i nie odstawia się w takim stanie na kilka dni TO BŁĄD. W zależności od użytych owoców miazgę możemy zalać gorącą wodą i dodać środki enzymatyczne (w przypadku owoców twardych jak jabłka czy gruszki) i to odstawić na kilkanaście godzin. Każde inne owoce miękki, po rozdrobnnieniu na miazgę to albo fermentujemy w miazdze (odrazu, tego samego dnia) lub wyciskamy sok i też odrazu fermentujemy.
   Cukru nigdy ale to przenigdy nie dodajemy w formie sypkiej. Zawsze dodajemy w formie syropu cukrowego.
   Co do nastawiania drożdży masz rację. Ja zawsze jednak polecam użyć drożdży aktynych, czas przygotowania dużo szybszy 10-20 minut i większa pewność, że ruszą.

 2. […] picie, ale również przygotowywanie, nie powinno dziwić nas więc to, że wielu Polaków podaje produkcję wina jako swoje hobby. Podążenie ich śladem nie jest dziś wcale tak trudne, jak miało to miejsce […]

Dodaj komentarz