Przygotowanie domowego wina z koncentratu

Przygotowanie domowego wina z koncentratu to dobry początek przygody z winiarstwem!

Zachęcamy do wypróbowania wyjątkowych zestawów do produkcji wina domowego. Zestawy zawierają skoncentrowany jakościowy sok winogronowy (z konkretnych szczepów np.: Cabernet Sauvignon, Pinot Noir, Shiraz, Merlot) który należy rozcieńczyć wodą i fermentować. Każdy z zestawów zawiera odpowiedni szczep drożdży winiarskich, pożywkę, środek klarujący (w przypadku win białych) i stabilizujący.

Do nastawienia domowego wina z koncentratu soku winogronowego niezbędne są jedynie:

  • balon min. 25l,
  • lub też plastikowy fermentator,
  • korek i rurka fermentacyjna.

Dodatkowo możemy zaopatrzyć się w płatki dębowe, którymi na sam koniec możemy doskonale uszlachetnić nasze wino.

Fermentacja trwa ok. 14-16dni w zależności od szczepu. Z każdego rodzaju gotowego koncentratu (poprzez dodanie odpowiedniej ilości cukru po zakończeniu fermentacji) możemy uzyskać wina od wytrawnych do słodkich.

 

Przygotowując wino domowe możemy wybrać:

Chardonnay – znana również jako Aubaine, Beaunois, Melon Blanc, Pinot Chardonnay oraz wieloma innymi nazwami, biała, przemysłowa odmiana winorośli wykorzystywana do produkcji białego wina oraz win musujących. Ta odmiana uprawiana jest obecnie w wielu krajach winiarskich, popularność tego szczepu wynika z uniwersalności oraz dużego zróżnicowania pomiędzy poszczególnymi klonami szczepu. Daje on dzięki temu, w zależności od miejsca upraw wina o niejednorodnym charakterze, od lekkich po ciężkie i dojrzałe, w Austrii produkuje się z niego nawet wina likierowe. Dzięki dużej zawartości cukru w gronach możliwe jest wytwarzanie z niego win o zawartości alkoholu dochodzącej niekiedy do 14–15%.

Chianti – najsłynniejsze wino włoskie, intensywnie czerwone, wytrawne, o zawartości alkoholu miedzy 11,5% a 12,5%.

Mosel – Dolina Mozeli między Koblencją (Koblenz) a Trewirem (Trier) w Niemczech, to romantyczny krajobraz rzeczny, na którym doskonale rozwinęła się uprawa winorośli. Rzeka Mozela (Mosel) o długości ogółem 545 kilometrów jest najdłuższym dopływem Renu. Wijącą się dolinę o stromych zboczach porośniętych winoroślą można porównać z „naturalnym amfiteatrem, którego granice wyznaczają uprawy wina”. Wina mozelskie są eleganckie, smaczne, o delikatnym, kwiatowo-owocowym bukiecie.

Riesling – wina produkowane z odmiany Riesling są zazwyczaj delikatne, lekkie, o wysokiej kwasowości równoważonej zwiększoną zawartością cukru. Są to przede wszystkim białe wina wytrawne i półwytrawne o barwie bladożółtej, lekko pomieszanej ze słabą zielenią, ewoluującą z czasem w stronę jasno-słomkowej. Bukiet rieslinga jest bardzo świeży i złożony z dużej ilości delikatnych zapachów. W młodym winie łatwo wyczuwalne są zapachy owocowe (cytryna, limonka, grejpfrut, pestka brzoskwini) oraz kwiatowe (białe kwiaty, lipa). Starzejąc się, riesling nabiera unikatowych aromatów mineralnych, z których jest najbardziej znany (krzesiwo, krzemień, ropa).

Rioja – Rejon produkcji wina Rioja jest położony w dolinie rzeki Ebro w Hiszpanii. Rioja jest odpowiednikiem francuskiego Bordeaux czy Burgundii. Niewątpliwie winiarze bordoscy mają niemały udział w sławie win tego regionu. Gdy w 1864 roku filoksera przywleczona do Francji z Ameryki doprowadziła do ruiny większość winnic francuskich w tym i najbardziej renomowanych winnic w Bordeaux, wielu zdesperowanych winiarzy przeniosło się właśnie do Rioja.

Cabernet Sauvignon – najbardziej znany, klasyczny, czerwony szczep winny na świecie. Stanowi najważniejszy składnik wszystkich win czerwonych z Bordeaux (z nielicznymi wyjątkami). Owoce zawierają dużo garbników. Uchodzi za czerwony odpowiednik królewskiego Charonnay. Wina Cabernet Sauvignon cechują się charakterystycznym aromatem i smakiem czarnych porzeczek, któremu towarzyszą zapachy żywiczne, korzenne, niekiedy z odrobiną dymu i lukrecji. Pierwotne aromaty Cabernet nie są tak wyróżniające się jak w innych szczepach, ale za to ma on skłonność do rozwijania swego bukietu w miarę starzenia się w butelce. Szczególnie nadają się do leżakowania w beczkach dębowych.

Madera – wzmacniane wino portugalskie (od 17 do 22% alkoholu etylowego), słodkie lub wytrawne (od 0 do 150 gr. cukru na litr).

Merlot to czerwony szczep winny wywodzący się z rejonu Bordeaux. Jest często mieszany z później dojrzewającym i bogatszym w taniny Cabernet Sauvignon. Z Merlota tworzy się wino, które jest znakomite do picia – łagodne dla podniebienia, o przyjemnym kolorze i lekko słodkim zapachu, wyczuwalne aromaty jagód i jeżyny, wiśni i śliwki. W procesie dojrzewania wino nabiera ostrzejszych aromatów, drewna, lasu suszonych ziół. Doskonale nadaje się do starzenia.

Sauvignon Blanc – lekkie i orzeźwiające biale wino, lżejsze od Chardonnay, lecz z minimalnie wiekszą kwasowością i bardziej ziołowym charakterem.

Shiraz/Syrah – to szczep pochodzący z Bliskiego Wschodu (prawdopodobnie z Iranu), do Europy trafił w okresie wypraw krzyżowych. Drugą ojczyznę znalazł w Dolinie Rodanu (wina z Hermitage i Côte Rotie należą do najlepszych czerwonych win na świecie) i w Australii, gdzie znany jest pod nazwą Shiraz (australijskie wino Grange jest nazywane „olbrzymem” wśród win, pełnię dojrzałości osiąga po 20-30 latach). Charakterystyczne dla Syrah nuty zapachowe to: czarna porzeczka, śliwka, wiśnia, czereśnia, czekolada, fiołki, biały pieprz, przyprawy korzenne, smoła, prażone orzechy, skóra, dym, zioła, drzewo cedrowe, tytoń.

Znaleziono w Google poprzez:

  • koncentrat winogronowy
Tagi: , 1 odpowiedź

1 odpowiedź do Przygotowanie domowego wina z koncentratu

  1. Marta pisze:

    Wina z koncentratów wychodzą bardzo smaczne – rewelacja. Szbko i bezproblemowo się fermentują, wychodzą bardzo klarowne. Ja dodatkowo leżakuję te winka w balonach z płatkami dębowymi tak 6-10 miesięcy. Często zabieram takie winko w baloniku 5l Dama na grilla i wwzyscy są zadowoleni. Gorąco polecam, nawet dla tych wprawionych winiarzy domowych.

Dodaj komentarz