Taniny – wzbogacenie bukietu wina

Tanina do wzbogacenia bukietu wina

Taniny są jeszcze stosunkowo mało znanym środkiem w produkcji i podnoszeniu walorów wina.  Włoska firma ENARTIS przez wiele lat badała i studiowała wpływ egzotycznych garbników, na poszczególne fazy przygotowywania wina i jaki da to efekt na końcowy produkt.

Wieloletnie badania udowodniły, że stosowanie odpowiednich tanin w odpowiedniej ilości, ma niezaprzeczalnie pozytywny wpływ na wino, poprawia jego niedoskonałości, wspomaga wydobywanie się naturalnych tanin zawartych w owocach, ułatwia późniejsze klarowanie, stabilizuje cząstki odpowiedzialne za kolor wina, wspomaga działanie antyutleniaczy, eliminuje zmętnienia białkowe, wzbogaca bukiet wina.

Byśmy wszyscy mogli korzystać z tych wspaniałych efektów zastosowania tanin, przedstawiamy wszystkim

Winiarzom serię produktów ENARTIS TANENOL, na którą składają się preparaty tanin pozyskanych z winogron i czerwonych owoców, oraz preparaty tanin pozyskane z drzewa dębowego. Szeroka gama możliwych kompozycji pozwala na rozwiązanie niemal wszelkich wymogów organoleptycznych i technologicznych.

Jak wybrać odpowiedni produkt i dawkę dla naszego wina?

Istnieje prosta metoda pozwalająca na sprawdzenie organoleptyczne użytej taniny i przeprowadzenie wstępnych prób degustacji. Metoda ta polega na rozpuszczeniu 1g TANENOL w 100ml czystej wody zawierającej 13% alkoholu. Po rozpuszczeniu mamy gotowy roztwór który możemy dodawać w proporcji 1ml na 100ml wina (co odpowiada dawce 10 gramów TANENOL na 100 litrów wina)

Kiedy stosować?

Produkty TANENOL można stosować już na samym początku procesu produkcji wina, podczas maceracji owoców lub przy fermentacji w miazdze. Minimalny czas kontaktu z winem to
1 tydzień, a maksymalny to im dłużej tym lepiej.

Dostępne produkty w ofercie WinoHOBBY:

 • TANENOL CLAR – granulat – dostępne objętości: 5g, 20g, 50g i 1kg
 • TANENOL FRUITAN – granulat – dostępne objętości: 5g, 20g i 1kg
 • TANENOL RED FRUIT – granulat – dostępne objętości: 5g, 20g i 1kg – polecane do użycia wraz z drożdżami ENARTIS  Ferm Red Fruit

Znaleziono w Google poprzez:

 • tanina wino
 • taniny
 • tanina do wina
 • taniny wino
 • tanina z herbaty do wina
Tagi: 4 komentarze

4 odpowiedzi do Taniny – wzbogacenie bukietu wina

 1. Kacper pisze:

  Czy jest sens stosowania tanin przy wyrobie destylatów. Mam na myśli przygotowując nastaw pod destylat owocowy np: pod kalwados z jabłek? Czy te taniny na tyle wzmacniają smak, że smak finalnego destylatu też się poprawi?

 2. Rafał pisze:

  Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie i pewnie ilu osób by się nie spytać – tyleż różnych opinii by się pojawiło.

  Moim zdaniem nie warto stosować tanin pod nastaw do destylacji. Taniny dają bardzo delikatną zmianę bukietu wina. Wydaje mi się, że te delikatne bogate aromaty nie przejdą do finalnego destylatu.

 3. roman pisze:

  a może zamiast tej chemii dodaćmocnej herbaty,jest lepsza i zdrowsza

  • Rafał pisze:

   No tutaj bardzo się mylisz. Taniny to naturalne wyciągi z owoców lub roślin – winorośli. Nie jest to żadna chemia. Taniny są szeroko stosowane w winiarstwie.
   Herbata niestety nie wiele ma wspólnego z taninami. Po prostu mocny napar z herbaty jest cierpki i tyle. W wyrobie win domowych oczywiście możesz użyć herbaty jeżeli Ci pasuje. Natomiast winnice nie mogą sobie na to pozwolić.

Dodaj komentarz