Wino domowe z dżemów

Domowe wino z dżemów, kompotów i innych przetworów.

W naszym domowym hobby – nie musi nas nic ograniczać!

Istnieje możliwość przerobienia strych, niechcianych dżemów na domowe wino owocowe. W tym celu należy zaopatrzyć się w cukromierz (winomierz) który będzie niezbędny do sprawdzenia poziomu cukru, oraz należy posiadać pozostały sprzęt winiarski: balon / pojemnik fementacyjny, korek, rurkę fermentacyjną, rurkę do ściągania.

Przed przystąpieniem, należy dokładnie sprawdzić, czy nasze przetwory będą nadawały się do przerobienia. Trzeba sprawdzić czy nie są popsute i czy ładnie pachną. Nie należy używać przetworów które wykazują symptomy zepsucia, może mieć to wpływ na nasze zdrowie jak i doprowadzi do zepsucia się całego nastawu wina.

Domowe przetwory owocowe (dżemy, kompoty) zazwyczaj zawierają dużą ilość cukrów. Podstawową czynnością w przygotowywaniu nastawu będzie rozmieszanie dżemów w ciepłej wodzie, tak by po ostygnięciu poziom cukru na cukromierzu wynosił nie więcej niż 22-23 Blg (Ballingi, 22-23g cukru na 100g nastawu wina). Jeżeli już mamy przygotowany nastaw, należy przelać go (po ostygnięciu) do fermentatora i delikatnie zakwasić poprzez dodanie kwasku cytrynowego lub najlepiej dodając całe cytryny. Trudno jest jednoznacznie określić z góry proporcje ponieważ każdy nastaw na przetworach będzie inny (różne przetwory mają różną zawartość cukru, jedne są bardziej słodkie inne mogą być kwaskowe), jednak można przyjąć, że w przypadku słodkich przetworów powinna wystarczyć 1 cytryna na 10 litrów nastawu. Do tak przygotowanego nastawu należy koniecznie dodać pożywkę i drożdże. Wybierając pożywkę, należy zwrócić uwagę by była to pożywka z witaminami, możliwie wysokiej jakości np.: pożywka ENARTIS Special lub ENARTIS Supervit, wybierając drożdże – najlepiej kupić drożdże winiarskie aktywne do mocnych win np.: EzFerm, ewentualnie można użyć drożdży do win czerwonych: RedFruit lub do win białych: AromaWhite. Czas fermentacji nie powinien być dłuższy niż 14-21 dni.

Jeżeli wino dobrze pracuje, możemy dodawać do fermentatora kolejne słoiki z dżemami w odstępach 2-3 dniowych. Dodając kolejne dżemy należy je zawsze najpierw rozmieszać w niewielkiej ilości wody (nie musimy w tym miejscu trzymać się reguły 22-23 Blb).

Do fermentacji wina z dżemów możemy użyć też drożdży SpiritFerm TURBO Fruit. Są to drożdże
gorzelnicze
przeznaczone do nastawów owocowych, 1 saszetka powinna starczyć na 25-50 litrów
takiego nastawu na dżemach. Należy pamiętać, że używając drożdży TURBO Fruit, nie trzeba
dodawać do nastawu pożywki. Czas fermentacji do 7 dni, maksymalnie do 18%.

Po około 14 dniach od dodania ostatniej partii dżemów do fermentatora, możemy przystąpić do pierwszego zlewania naszego wina dżemowego znad osadu do czystego pojemnika. Dalsze postępowanie jest takie samo, jak z każdym innym winem owocowym.

Znaleziono w Google poprzez:

 • wino z dzemu
 • wino z dżemów
 • wino z przetworów
 • jak zrobic wino z dżemu
 • wino z przetworów owocowych
 • wino z dżemu przepis
 • wino z ryżu proporcje
 • jak zrobic wino z dzemów
 • przepis na wino z dżemu
 • jak zrobić wino z kompotów przepis
Tagi: , 5 komentarzy

5 odpowiedzi do Wino domowe z dżemów

 1. Stasiek pisze:

  Wino z dżemów – czy to może być wogóle smaczne, ktoś wogóle robi coś takiego! Ble Ble Ble

  • ares pisze:

   Wino z dżemów nie jest jakimś specjalnym gatunkiem wina. Nie robi się też specjalnie dżemów, żeby potem z nich zrobić wino. Temat jest, ponieważ wiele osób posiada stare przetwory w piwnicach z którymi nie ma co zrobić i zadaje pytania czy można z nich zrobić wino.
   Wino dżemowe nie jest czyś nadzwyczajnym i rewelacyjnym w smaku. Ale zamiast wyrzucić stare dżemy na śmietnik – można je przerobić na alkohol.

 2. Delorian pisze:

  No dokładnie, dżemy przerabiamy nie dla ich „niesamowitego” smaku, tylko dlatego, że nikt ich nie chce zjeść. Fermentacja – destylacja.
  Ja jednak mam inne pytanie, powyżej w tekście napisane jest, że: używając drożdży SpiritFerm Turbo Fruit ni etrzba dodawać pożywki. Oznacza to, że do nastawów dżemowych nie trzeba dodawać pożywki, czy drożdże te w zestawie zawierają pożywkę?

 3. Mike pisze:

  U nas w Lublinie słyszałem kilka lat temu o takim winku z wszelakich przetworów. Próbowałem i było ekstra. Sam się przymierzam do zrobienia takowego 🙂

Dodaj komentarz